Ile kosztuje wyprawka dla ucznia?


Ostatnie dni sierpnia to dla większości rodziców czas przygotowań swoich dzieci do szkoły. Podczas gdy uczniowie cieszą się, że spotkają po wakacjach swoich kolegów i koleżanki, rodzice muszą często napinać domowy budżet do granic możliwości, aby sfinansować książki, zeszyty i niezbędne przybory. Jaką kwotę musimy przeznaczyć na wyprawkę dla ucznia?

Podręczniki

Koszt wyprawki szkolnej jest w dużej mierze uzależniony od ceny podręczników. Książki do klas 1-3 zazwyczaj kupujemy w zestawach, których koszt waha się od 150 do nawet 300 zł. Zestawy dydaktyczne nie zawierają książek do nauczania religii, muzyki, plastyki oraz języków obcych, dlatego dla rodziców jest to dodatkowy wydatek.

Mając dwójkę dzieci w wieku wczesnoszkolnym musimy być przygotowani, że pod koniec sierpnia nasz budżet uszczupli się o ok. 600 -700 zł, a nawet więcej, za same tylko podręczniki. Zaoszczędzić możemy dokonując zakupu w ilości hurtowej. Wystarczy, że rodzice całej klasy złożą zamówienie razem, a dane wydawnictwo czy sklep przyzna rabat.

Dla klas 4-6 znajdziemy podręczniki używane, które najczęściej są przynajmniej połowę tańsze niż te nowe, prosto z księgarni.


Tornister i przybory

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zazwyczaj uczniowie noszą ze sobą kilka książek, zeszytów, strój na w-f oraz dodatkowe przybory potrzebne na kółka zainteresowań, powinniśmy im zapewnić możliwie wygodny tornister, który pomieści wszystkie niezbędne przedmioty. Nie zapominajmy, że nadmierny bagaż znacznie obciąża kręgosłup dziecka, a nieodpowiednio dobrany plecak może powodować u naszej pociechy bóle pleców, głowy oraz złe samopoczucie. Tornistry szkolne kupimy w hipermarketach, sklepach sportowych oraz na aukcjach online. Wyprawka dla ucznia będzie dla nas znacznie mniej kosztowna, jeśli otrzymamy tornister od rodziny lub przyjaciół, których dziecko idzie do starszej klasy.


Ceny tornistrów prezentują się następująco:

  • Zwykły plecak bez wyposażenia 15 – 50 zł
  • Zwykły plecak z wyposażeniem 50 – 100 zł
  • Ergonomiczny tornister bez wyposażenia 99 – 350 zł
  • Ergonomiczny tornister z wyposażeniem 150 – 460 zł
  • Plecak z ulubionymi postaciami z filmów i bajek dla dzieci 120 – 500 zł
  • Plecak znanej sportowej marki 50 – 249 zł


Zwróćmy też uwagę, czy plecak posiada elementy odblaskowe – to ważne, ponieważ jesienią i zimą szybko robi się ciemno, warto więc zwiększyć bezpieczeństwo naszego malucha poprzez lepszą widoczność. Ponadto istotna jest waga oraz pojemność tornistra.

Do wyboru mamy też plecaki na kółkach, które choć droższe, odciążają kręgosłupy dzieci. Powyższy kosztorys należy jeszcze uzupełnić o strój na w-f, buty zmienne, a także dodatkowe akcesoria typu pojemnik na drugie śniadanie czy artykuły plastyczne. Te rzeczy kupimy już za kilkanaście złotych.


Zajęcia dodatkowe

Szkoły i domy kultury oferują szeroki wachlarz zajęć dodatkowych dla dzieci. Jeśli chcemy, aba nasza pociecha rozwijała swoje zainteresowania i talenty, musimy jednak dodatkowo zapłacić. Zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach możemy zapisać maluchy na najróżniejsze kursy i grupy twórcze:
Sportowe:

  • Pływanie
  • Siatkówka
  • Koszykówka
  • Piłka nożna
  • Karate
  • Tenis
  • Szachy
  • Kung fu
  • Zumba

Artystyczne
  • Lekcje gry na gitarze lub perkusji
  • Taniec nowoczesny
  • Teatr i recytacja
  • Plastyka
  • Pracownia ceramiczna
  • Mały projektant mody
  • Rękodzieło

Językowe (weekendowe lub w ciągu tygodnia, grupowe bądź indywidualne.)


Zanim dokonamy wyboru zajęć dodatkowych, musimy koniecznie porozmawiać z dzieckiem o tym, co lubi robić i pamiętać, aby nie przesadzić z ilością kursów. Porównujmy ceny w różnych ośrodkach i zastanówmy się, czy lepszą opcją nie będzie coś trochę droższego, ale bliżej domu. Oszczędność czasu również odgrywa dużą rolę.


A ceny?

Za semestr kursu językowego zapłacimy od 350 do nawet 700 zł, a koszt miesięcznych zajęć artystycznych to wydatek rzędu 40 – 100 zł. Czasami w szkołach organizowane są bezpłatne kółka zainteresowań, warto więc zapytać o nie w sekretariacie placówki bądź u wychowawczyni klasy podczas pierwszego spotkania z rodzicami.


Pierwsze dni szkoły

We wrześniu może nas czekać jeszcze kilka opłat: ubezpieczenie (średnio 40–100 zł), obiady (60–120 zł) oraz komitet rodzicielski (około 20 zł).

Podsumowując, całkowity koszt wyprawki szkolnej dla ucznia szkoły podstawowej to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale część kosztów ponoszona jest raz na 2-3 lata, np. zakup tornistra, książki do nauki języka obcego czy przyborów plastycznych albo instrumentów muzycznych. Jeśli nasza pociecha idzie właśnie do pierwszej klasy, postarajmy się umilić jej ten stresujący czas kolorowymi akcesoriami i plecakiem z postacią bohatera ulubionej kreskówki. Dzięki temu maluch z pewnością będzie chętniej wstawał na poranne lekcje.

Brakuje ci finansów na zakup niezbędnych przyborów? Pożyczka 200zł pomoże rozwiązać ten problem.